Home Travel Sinop

Sinop

written by Mert ÇELİK January 26, 2017

Türkiye’nin en mutlu şehrine hoşgeldiniz !

Sinop bu ülkenin yalnızca en kuzeyi değil, aynı zamanda gerçekten en harika doğaya sahip şehirlerinden de biri. Sinop’a bir kez gelen , bir daha dönmek istemiyor. Sinop’ta hiç trafik ışığı olmadığınız biliyor muydunuz ? Sinop saygı, sevgi ve hoşgörünün hakim olduğu bir şehir.İşte bu yüzden yıllardır şehirde trafik ışığı yok.18 yıldır kavşak ve yaya geçitlerinde trafik lambası kullanılmıyor ve trafik normal bir şekilde devam edebiliyor.Zamanı telaşsızca tüketen sokakları,insanları,denizi,yeşili,tarihi ve turistik mekanlarıyla adeta Karadeniz’in incisi ! Şimdi Sinop’a doğru sakin ve huzurlu bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz ?

Tarihi toprakları Roma’dan Bizans’a , Bizans’tan Osmanlı’ya kadar bir çok dönemin izlerini taşıyor.Yarım adanın karayla birleştiği yerden itibaren şehrin dört bir yanı surlarla çevrili.Surlar kuzeyde 1800m ,güneyde 400m, doğuda 500m , batıdaysa 273 m uzunluğunda.Evliya Çelebi Seyahatname’sinde altı kapıdan bahsediyor fakat bugün sadece Lonca ve Kum Kapı ayakta.

Şehrin girişinde sizleri “Gölge etme başka ihsan istemem.” diyen ünlü düşünür Diyojen’in heykeli karşılıyor.Heykelin hemen yan tarafında ise Tarihi Sinop Cezaevi.”Aldırma Gönül” , “Leylim Ley” , “Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz” ve niceleri … Türk edebiyatını ustalarından Sebahattin Ali ve bir çok ünlü isme ait bu eserler Tarihi Sinop Cezaevi’nde kaleme alındı.”Dışarıda deli dalgaların gelip duvarları yaladığı ” ve zamanın da kalenin denize yakın kısmında inşa edilen cezaevi şuan müze ve film platosu olarak kullanılıyor.

Karadeniz’in incisi Sinop el değmemiş doğasıyla adeta huzurun başkenti.Cennetten bir köşe olan Akliman Hamsilos Koyu , Türkiye’nin fiyort tipi kıyı özelliğine sahip tek koyu.Aynı zamanda bir tabiat parkı olan koyda gezi tekneleriyle koy ve çevresinde tur atılabiliyor , deniz bisikleti ve kanoya binilebiliyor .Türkiye’de pek çok yer, köy, koy, yayla gördüm ancak Hamsilos’ta gördüğüm huzuru çok az yerde gördüm diyebileceğiniz bir yer Hamsilos.

Türkiye’nin en kuzey ucunda olmak… İnceburun Sinop şehir merkezine 20 km uzaklıkta.Burun katılaşmış lav ve kaya parçalarından oluşuyor.1863 yılında inşa edilen İnceburun Feneri’yle uçsuz bucaksız Karadeniz’den geçen gemileri selamlamak. Güzel ve ilginç bir deneyim.Uçsuz gözüken o Karadeniz’in büyüsüne kapılmanız da an meselesidir…

Yalı kahvesi diye de bir yer var Sinop’ta.Deniz görmek için Bebek’e gidip bir bardak çaya 5tl ödersiniz ya hani buranın Bebek’ten bir farkı yok hem de çay burada “75 kuruş”.Tabi isterseniz de ödemeden kalkabilirsiniz.Bu seferlik benden olsun !

Hani siz şehirde fotoğraf makinalarıyla dolaşırsınız ya bizim onu da yapmamıza gerek yok çünkü fotoğraf olamayacak kadar güzel bir şehirde yaşadığımızın farkındayız !

Sinop’a gelip de meşhur Sinop Mantısını yemeden olmaz tabiki.O zaman doğru Teyze’nin Yeri Mantı Salonu’na..

Sinop’umuzu diğer illerden ayıran, kendine özgü birçok rengi var. Sinop’umuzu oluşturan bu renklerden birisi de ‘Kotra’ olarak da bilinen tekne modellemedir.Eğer Sinop’a gelmiş ve bir hatıra almadan dönmek istemiyorsanız Ayhan Kotra sizin için doğru adres.

Haydi Sinop’tan biraz uzaklaşıp Erfelek Şelalelerine doğru yola çıkalım.Erfelek Tatlıca Şelaleleri, Karadeniz’in incisi Sinop’un ufak ama şirin ilçesi Erfelek’in Tatlıca köyünde bulunmaktadır. Tam 28 adet irili ufaklı şelaleden oluşmaktadır.Tabiat alanına girdiğinizde önce mesire alanı karşılar fakat devam ettiğinizde ilk şelale sizi karşılar.Bekleyin asıl güzellikleri daha görmediniz.İlk şelaleye tırmanılmaz ve yanındaki tahta merdivenlerden ikinci şelaleye doğru yola koyulalım.İkinci şelaleden itibaren kendinizi muhteşem bir ortamda bulursunuz. Yaz mevsiminin en sıcak günlerinde bile serinliği yaşadığınız,bir taraftan su sesini dinlerken diğer taraftan ormanın görüntüsünü seyredip kokusunu hissettiğiniz bir yerdesiniz artık.Artık sizin için macera dolu dakikalar başlıyor.Şelaleleri bitirdiğinizde en yukarıda bir dinlenme alanı görürsünüz.Eee o kadar yoruldunuz bir ayranı hak ettiniz ! Tabelada da yazıldığı gibi ” İçmeyenin Kaynanası Ölsün ” ??

Nüfus olarak küçük bir şehir gibi görünse de , sımsıcak insanları , doğası , tarihi ile kocaman bir şehir SİNOP !

You may also like

Leave a Comment