Home France Paris

Paris

written by Mert ÇELİK January 26, 2017

 


Herkese Merhaba!

Amsterdam Cental tren garından Amiens aktarmalı Paris trenimiz için kaldığımız hostelden yola koyulduk. Yolculuğumuz aktarmalarla birlikte 5 saate yakın sürecekti ve saat 13:00 da Paris’de olacaktık. Tabi bir aksilik olmaz ise! Ki oldu da.. Bütün planlarımız suya düştü. Çünkü biz 13:00 da Paris de olup akşam 21:00 da ki Madrid trenimize kadar gezmeyi planlıyorduk fakat Paris deki olaylar sebebiyle Amiens-Paris trenimiz iptal oldu ve 2 saat tren garında beklememiz gerekiyordu çünkü diğer tren 12:50 deydi. Amiens’i gezme fırsatımız olmadı fakat bir daha adımımı atmam herhalde çünkü tren garında yaşadıklarımız bile bize yetti. İnsanlar İngilizce bilmiyor veya bilip konuşmuyor da olabilir çünkü fransızlar biraz dil milliyetçisi bir ülke. Türk olduğumuz için bize kötü davranan insanlar da oldu. Türk’üz dediğimizde bize verdikleri tepkiler korkutucuydu.

Neyse devam edelim,

Paris treni için saatimizi bekledikten sonra trene binip Paris’e doğru yola koyulduk ve Paris’e geldiğimizde saat 15:00’dı. Yaklaşık 6 saatimiz kalmıştı Paris’i gezebilmek için ve biz de hiç vakit kaybetmeden yola koyulduk. Trenimiz Paris-Nord tren garına giriş yapmıştı bizde direkt vakit kaybetmeden yol üstündeki yerleri gezelim demiştik çünkü Madrid trenimiz Paris-Gar-De-Lyon tren garındaydı.(iki gar arası yaklaşık 5 km) Hemen yürümeye başladık çünkü metroyu kullansak yol üzerindeki yerleri görme fırsatımızı da kaçıracaktık. İlk olarak Notre Dam Katedarali’ne geldik. Notre Dam’ın kamburunu bilmeyen yoktur herhalde.

Gelin hikayesini öğrenelim.”19. yüzyıl başlarında Paris şehir planlamacıları katedralin bakımsızlığından ötürü katedrali yıktırmak istemişlerdir. Ünlü Fransız yazar Victor Hugo, halkın ilgisini çekmek için Notre Dame’ın Kamburu adlı romanını yazmıştır. Roman, katedralin kurtarılması için kampanya başlatılmasını sağlayarak katedralin yenilenmesinde büyük rol oynamıştır. Ayrıca roman müzikale dönüştürülmüştür. Müzikalin ismi de Notre Dame de Paris’tir. Bu müzikalin Belle, Tu Vas Me Detruire, Déchire gibi şarkıları klasikleşmiş, romanla bütünleşmiştir.”Notre Dame Katedrali, başta Paris olmak üzere Fransa’nın en önemli dini yapısıdır. Notre Dame’ın esas kapısının önünde yer alan “Orta Yol”, “Kilometre sıfır” olarak geçer ve burası şehrin merkezi olarak kabul edilir. Bu yönüyle katedral coğrafi olarak da öneme sahiptir.

Notre Dam Katedrali de diğer önemli yapılar gibi Senn Nehri üzerinde yer almaktadır. Yani bolca fotoğraf çektirebilirsiniz! Sen nehri etrafındaki dükkanlardan bolca hediyelik eşya almanız da mümkündür. Gelelim maceramızın devamına Gare de Lyon buraya yakın olduğu için trenimizin durumunu öğrenelim dedik. Bizim gittiğimiz tarihlerde Paris de hem Euro2016 vardı hemde bir çok işçi grubu grevdeydi yani anlayacağınız hem iyi hemde kötü bir dönemdi Paris için. Mevcut trenlerin %10’u seferlerine devam ediyordu. Çöp işçileri grevdeydi sokaklar çöpten geçilmiyordu. Bizim için biraz hüsran olmuştu Paris. Neyse tren garına geldiğimizde bir İngilizce vakasıyla tekrar karşılaştık , neyse ki İngilizce bilen birini bulduktan sonra öğrendik ki Madrid trenimiz iptal olmuştu ve görevli bize tren garında sabahlayabilirsiniz diyordu. Böyle bir kargaşa içindeki şehirde nasıl olur da tren garında sabahlarız? Hemen hızlıca wifi bulup hostel bakmaya başladık fakat Euro2016 olduğu için neredeyse her yer full durumdaydı yani Paris konaklamamızı ucuza kapatamayacaktık. Booking.com üzerinde hemen bir otel bulduk. İnternet rezervasyonumuzu yaptıktan sonra otele doğru yürümeye başladık. Champs Elysées’in hemen yakınındaydı otelimiz ve kişi başı 200 Euro gibi bir fiyatla bir gece(!) konaklayacaktık. Artık geceyi Paris de geçirecektik ve hemen Eyfel Kulesi’ne doğru yola koyulduk. Euro2016 açılış maçı vardı gittiğimizde ve adeta bir karnaval havası vardı. Yaşadığımız tüm kötü şeyleri unutmuştuk neredeyse. Eğlencelerle çok yorulmuştuk ve güzel bir uykuyu hak etmiştik. Hemen otelimize doğru yola koyulduk.

Tekrar Görüşürüz Paris !

You may also like

Leave a Comment