Home Spain Madrid

Madrid

written by Mert ÇELİK January 26, 2017

Barcelona gezimizden sonra tekrar trene atlayıp(Barcelona Stans) Madrid’e doğru yola çıktık.Yolculuğumuz yaklaşık 3 saatlik bir yolculuktan sonra Madrid Atocha tren garına ulaştık.Tren garı Madrid’in kalbinden biraz uzakta kalıyor yaklaşık 20 dk yürüme mesafesinde.Tren garından ayrıldıktan sonra hostelimize doğru yola çıktık.Sokaklarda yürürken gördük ki Madrid adeta başkent olmak için yaratılmış bir şehir.Sokakları,insanları,evleri ilk ilk başta size çok pahalı bir şehir görüntüsü verse de ucuza çok şey bulabilirsiniz.

Madrid’de Nerede Kalınır ?

Biz hostelimizi booking.com üzerinden Barcelona dan yola çıkmadan önce ayarlamıştık.En önemli düşüncemiz meydanlara yakın olmasıydı.Çünkü toplu taşıma kullanmak istemiyorduk bu şehri sokaklarında kaybolarak gezmek en mantıklı tercihti bizim için.Puerta Del Sol meydanında bulunan ‘Mola’ hosteli tercih etmiştik.Hostelimiz meydana 5 dk yürüme mesafesindeydi ve hostelden çıktığımız anda her yere yürüyebilirdik.Günlük 22 Euro gibi bir ücrete konaklamıştık,gayet konforlu güzel bir hosteldi.

Madrid Gezilecek Yerler

Puerte Del Sol :

Puerta Del Sol şehrin ana meydanlarından birisidir.Şehre gelen turistlerin genelde ilk uğradıkları yer bu meydandır.Puerta Del Sol “Güneş Kapısı” anlamına gelmektedir.Meydan kentin ana yollarının kesişme noktasıdır dolayısıyla buraya geldiğiniz anda istediğiniz yerlere gitmeniz oldukça kolaylaşır.Meydanda Madrid’in simgesi olan Ayı heykelini de görebilirsiniz.

Retiro Park/Parque Del Buen Retiro:

Şehrin en yeşil bölgesidir.Madridlilerin sık sık uğradığı,spor yaptığı hatta yazın güneşlendiği parktır.Parkta sokak sanatçıları,ressamlar da vardır.Retiro Parkı sadece yeşil alandan ibaret değildir; büyük bir yapay havuz, heykeller, sanat eserleri, spor sahaları, yürüyüş yolları ve bir saray bunlardan bazıları. Bu arada Retilro Parkı’na güvenlik sebebi ile gece girmeniz tavsiye edilmiyor.

Kraliyet Sarayı/Palacio Real :

Puerta Del Sol meydanından yaklaşık 8 dk yürüme mesafesinde ki kraliyet ailesinin resmi sarayıdır fakat sarayın günlük bir kullanımı bulunmamaktadır ,saray sadece resmi resepsiyonlar ve seremoniler için kullanılır.Saraya giriş ücreti 10 Euro’dur.

Plaza Mayor:

Plaza Mayor , Puerta Del Sol ile birlikte Madrid’in en büyük iki meydanı diyebiliriz.129 m X 94 metre ebatlarındaki Mayor Meydanı’nın çevresi 237 balkonu olan 3 katlı binalarla çevrilmiştir ve 9 çıkış kapısı vardır.Plaza Mayor bugün Madridlilerin ve turislerin bir araya geldiği en merkezi meydandır. Zaman zaman konserler düzenlenir, pandomim sanatçıları gösteriler yapar, güneşli havalarda etrafındaki kafelerde ve tapas barlarda oturulur.Ayrıca meydanda ki ücretsiz wifi den de faydalanabilirsiniz.

Gran Via:

Madrid’in en büyük ve en merkezi caddesidir.Bir ucu Alcala Caddesi’nden başlayıp diğer ucu Plaza de Espana (İspanya Meydanı)’ya dek uzanan Gran Via bir tepenin üzerine kurulduğu için biraz yokuşludur. Gran Via Madrid’in can damarıdır; üzerinde büyük alışveriş merkezleri, mağazalar, butikler, restaurantlar, tapas barlar, sinemalar, tiyatrolar ve iki metro istasyonu (Metro Gran Via ve Metro Callao) bulunur. Ayrıca Prado Bulvarı (Passeo del Prado), Madrid’in en marjinal ve bohem eğlence bölgeleri Chueca ve Malasana, trafiğe kapalı genç alışveriş caddesi Fuencarral ile Madrid’in kalbi Puerta del Sol (Sol Meydanı) Gran Via üzerinde veya yakınındadır.

Cibeles Sarayı:

1919 yılında inşaa edilen ve 2011’e dek Madrid Merkez Postanesi (Palacio de Comunicaciones) olarak işlev gören Cibeles Meydanı üzerindeki bu yapı Madrid’in en göz alıcı bir kaç yapısından biridir.

You may also like

Leave a Comment