Home Netherlands Amsterdam

Amsterdam

written by Mert ÇELİK January 26, 2017

Amsterdam, inanın aslında çılgın eğlencelerin ve gece hayatının çok ötesinde. İnanılmaz güzel müzeleri, mimari açıdan gözlerinize bayram ettirecek bir görüntüye sahiptir. Gittikten sonra dönmemek, döndükten sonra tekrar gitmek için bir çok sebep üretmenize neden olacak, yer yer özgürlüğün -somut- bir kavram da olabildiğini hissettirebilecek cinsten bir şehir.

Amsterdam deyince akla gelen ilk iki şey şüphesiz, Red Light District ve Coffee Shop’lar. Amsterdam’da Dam Meydanı’na yakın bir yerde konakladıktan sonra toplu taşıma kullanmanıza gerek yoktur her yere kolayca yürüyerek gidebilirsiniz.

Amsterdam’a geldiniz ve hostelinize yerleştiniz peki ucuza nereden alışveriş yapabilirim diyorsunuz gitmeniz gereken doğru adres Albert Heijn.

Dam Meydanı’nın hemen arkasında kalan bu markette dilediğiniz her şeyi ucuza bulabilirsiniz.

Gelelim bir diğer merak konusu : Coffee Shoplar

Amsterdam da sokakta bulunduğunuz süre boyunca her daim burnunuza “ot kokusu” gelecek, Herhangi bir köşe başında, bir ara sokakta ya da caddede Coffe Shop görmeniz mümkün. Anladığım kadarıyla, özellikle turistler arasında en popüler olanı “The Bulldog”. Bir zincir olduğu için, Red Light Disctrict dahil birçok yerde görebilmeniz mümkün.

Kafamıza takılan soruları cevapladıktan sonra gelelim Amsterdam da nereleri gezebilirim ? sorusunun cevabına.

Amsterdam Gezilecek Yerler :

Amsterdam öyle güzel bir şehir ki ; tüm mekanları , müzeleri gezdiğiniz ve yapıcağınız bir şey kalmadı.Yapabileceğiniz en güzel şey yiyecek ve içeceklerinizi alıp derelerin kenarına oturup biraz kafa dinlemektir.Bir turist olarak, ilk gidişiniz ise, görmeden dönmemeniz gereken birkaç yeri sıralamak gerekirse:

-Red Light District:

Red light o kadar ilgi çekici bir yer ki her ülkeden insan görmeniz mümkün. Adını vitrinlerde yanan kırmızı ışıkların caddeyi kaplamasından alan Red light sadece sex ve uyuşturucu üzerine kurulu bir cadde.Red light’ı turlamaya başladığınızda etrafınızdaki vitrinlerde hayat kadınlarını göreceksiniz.(sakın fotoğraflarını çekmeye kalkmayın çok sinirleniyorlar.)Camında kırmızı ışık yananlar kadın, mavi ışık yananlar transeksüel oluyormuş.Caddede çeşitli clublar,barlar,coffee shoplar,müzeler ve Red Light hayatının anlatıldığı Red Light Secret müzesi vardır.Bölgede çeşit çeşit show’lar mevcut.Özellikle de Casa Rosso , canlı sex tanımının olduğu mekan.Önünde aklınızın alamayacağı kadar uzun kuyruklar olur.1 kişi 2 içki dahil 60 eurodur.Ayrıca param ona yetmez diyenler için Live Sex kabinleri de mevcuttur.2 euro karşılığında kabine giriyorsunuz ve makinaya parayı attığınızda önünüzdeki ekran açılır ve hayat kadınlarıyla konuşmaya başlarsınız ve size şovlarını sergilerler.

-Vondelpark:

Amsterdam’ın en gözde parklarından birisidir.Şehrin hızlı yaşantısından yoruldunuz ve artık kafa mı dinlemek istiyorsunuz , Vondelpark tam da aradığınız yer.Rijkmuseum’un hemen yan tarafında kalan bu park huzurunadresidir.Rahatça çimlere uzanabilir saatlerce şarkı dinleyebilir ve şehrin yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz.Son olarak Vondelpark’a uğramadan Amsterdam’dan kesinlikle ayrılmayın.

-Madame Tussauds :

Madame Tussaud
s Müzesi, dünyanın en önemli ve en ünlü müzelerinden biri. Hong Kong, Los Angeles, Hollywood, Şangay, Londra ve Berlin gibi şehirlerde şubeleri bulunan müze, bal mumu heykelleriyle önplanda.Dam Meydanı’nda bulunduğu için ulaşım açısından oldukça kolay bir noktada.Müzede; Lady Gaga, Angeline Jolie, Brad Pitt, James Bond, Einstein, George Clooney başta olmak üzere birçok ünlü ismi aynı anda görebilirsiniz ayrıca süper kahraman filmlerinin kahramanlarını da konseptleriyle görmeniz mümkün.Önünde uzun kuyruklar olduğu için giriş için beklerken sıkılabilirsiniz.Biletücretleri tam tur için 23 euro idi.Biletinizi aldınız ve kontrolden geçtikten sonra asansöre binerek bal mumu heykellerin olduğu kata çıkıyorsunuz ve turumuz başlıyor.

-Sexmuseum :

Amsterdam Seks Müzesi’nin dünyada ilk seks müzesi ve dolayısıyla dünyanın en eski seks müzesi olduğu söyleniyor. Müzede takdir edersiniz ki konsept seks objeleri üzerine. Erotik fotoğraflar, resimler ve seks üzerine tarihte kaydedilmiş çeşitli kayıtları görüyoruz.Seksmuseum, Amsterdam Centraal tren istasyonuna 350 metre, Dam Meydanı‘na 450 metre uzaklıkta bulunuyor. Müzeye giriş ücreti ise 4€. Ziyaret saatleri 09:30 – 23:30 arasındadır.Red Light’ta bulunan Erotic Museum’a(7euro) hiç uğramadan direk gelinmesi gereken yerdir.

-Rijkmuseum :

Hollanda’nın tartışmasız en ünlü müzesi olan Rijksmuseum, aralarında Rembrandt’ın 20 kadar tablosunun yanı sıra Steen, Hals, Vermeer ve diğer önde gelen ressamların eserlerinin bulunduğu 17. yüzyıl Hollanda resminin en kapsamlı koleksiyonlarını içermektedir. Müzede ayrıca Hollanda sanatının 20. yüzyıl öncesindeki tüm dönemlere ait olağanüstü bir resim koleksiyonu da bulunmaktadır.Amsterdam’ın en önemli simgelerinden olan “I am Amsterdam” yazısının da önünde bulunduğu müzedir.Giriş ücreti 14 euro’dur.

Son olarak ;

Hollanda’nın başkenti Amsterdam, kendisine hayran bırakacak dünyaca ünlü müzeleriyle, kanallarıyla, gece hayatıyla, mimari unsurlarıyla çok beğeneceğiniz bir kent. Hollanda’da özgürlüğün tadını iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Çünkü bu şehirlerde özgürlüğün, insana verilen değerler olduğu görüyorsunuz.Tekrar görüşmek üzere Amsterdam !!

You may also like

Leave a Comment